תכשיטי יהלומים שחורים

חזרה לבלוג

תכשיטי יהלומים שחורים

מהו יהלום שחור? האם יהלומים שחורים הינם יהלומים אמיתיים?

יהלומים שחורים הינם מבין הפופולאריים ביותר מבין היהלומים הצבעוניים. לאמיתו של דבר, בשנים האחרונות עם עלייתן הטרנדית של טבעות האירוסין הלא שגרתיות, הביקוש לאבנים היפיפיות הללו הרקיע שחקים, ומסיבה טובה – כפי שאסביר בהמשך.

אך נתחיל מבראשית – אף על פי שיהלומים שחורים הפכו כה פופולאריים, יש המון מידע לקוי כמו גם אי הסכמות  האופפים אותם.

אתחיל במענה לשאלה הבסיסית מכולן:

האם יהלומים שחורים אמיתיים ?

ובכן – אם אתם שואלים האם ישנם יהלומים אשר צבעם שחור – אזי התשובה היא בהחלט כן!

עם זאת – ישנם מספר סוגים של יהלומים שחורים, שעל ההבדלים בניהם ארחיב בהמשך:

  • יהלומים שחורים טבעיים
  • יהלומים שחורים מטופלים
  • יהלומים שחורים סינטטיים (יהלומי מעבדה שחורים)

אך לפני הכל – קצת היסטוריה.

כיום הם אמנם נחשבים כיהלומי פנסי קולור (FANCY BLACKS), אך משחר ההיסטוריה יהלומים שחורים טבעיים זכו ליחס מזלזל. יש אף שדעותיהם היו חלוקות לגבי הגדרתם כאבני חן בכלל.

ישנם מספר בודד של תכשיטי יהלומים שחורים מפורסמים, בניהם "אורלוב השחור- Black Orloff" במשקל 67.50 קראט (עליו ארחיב בהמשך) הידוע גם בשם "העין של ברהמן – the eye of Brahman" אשר לו מוניטין רב ונגנב מפסל של אליל בהודו בתחילת המאה ה19. יהלום כל כך מקולל שכמה מבעליו התאבדו, עד שלבסוף נחתך ונלטש מחדש על מנת לשבור את הקללה.

לצרכנים היה מעט מאוד עניין בתכשיטי יהלומים שחורים עד לסוף המאה ה20, עת אשר בה מעצבים החלו להשתמש בהם בתכשיטים בעיקר בגלל ניגודיותם היפה כששובצו כאבני פאווה לאבנים לבנות.

טבעות אירוסים עם יהלומים שחורים צברו תאוצה והבשילו, עת מיסטר ביג העניק לקארי ברדשואו טבעת אירוסין משובצת יהלום שחור בגודל 5 קראט בסוף הסרט "סקס והעיר הגדולה" משנת 2010.

הלחץ על טבעות יהלומים שחורים גבר כאשר כרמן אלקטרה ואומנית הקעקועים  קאט וון די התרברבו בטבעות האירוסין שלהם אשר שובצו ביהלומים שחורים, מספר שנים לאחר מכן. מאז, ההתעניינות ביהלומים שחורים רק המשיכה לגדול.

איך יהלומים שחורים מקבלים את צבעם?

מחקרים אודות הגורם לצבעו השחור של היהלום הינם יחסית חדשים. כיום אנו יודעים שרוב היהלומים השחורים הטבעיים מקבלים את צבעם מכמויות גדולות של תכלילים מינרליים שחורים כמו גרפית, פירייט (אבן אש) והמטיט (תחמוצת ברזל) שהתפשטו והתפזרו בתוך היהלום. יהלומים אלו עלולים להכיל גם בקעים וסדקים המוכתמים בשחור או שהפכו שחורים עקב הגרפיטיזציה. ריכוז התכלילים הללו הוא האחראי לצבע היהלום. למען האמת – "צבע הגוף" של היהלום השחור הטבעי נע בין חסר צבע כמעט לחלוטין ועד לחום או ירוק זית.

יהלומים שחורים טבעיים בדרך כלל אטומים לגמרי, עם לוסטרה (ברק) גבוהה – מה שמעניק ליהלום מראה כמעט מטאלי. עקב העובדה שיהלומים אלה מכילים כמויות גדולות של תכלילים, הם עלולים להיות מאוד קשים לחיתוך וליטוש. גם שיבוץ היהלומים השחורים מצריך זהירות יתירה.

איך שלא נסתכל על זה – יהלום שחור הינו אבן מהממת ביופייה, עם מראה ייחודי שלא דומה לאף יהלום אחר בשוק. לרוב ניתן למצוא יהלומים שחורים במחירים עממיים יותר מאשר יהלומים לבנים.

רוב היהלומים השחורים הנמכרים לצרכי שיבוץ בתכשיטים וטבעות אירוסין עברו טיפול על מנת לשנות את צבען או לצורך יצירת גוון שחור אחיד, ועל כן הגדרתם  הנכונה תהיה "יהלומים שחורים מטופלים" או "יהלומים שחורים צבועים". יהלומים רבים מתחילים כשצבעם אפור ומכילים כמות גדולה של תכלילים וסדקים. יהלומים אלה מיועדים לטיפול בחום גבוהה ולחץ נמוך, אשר גורם לתהליך גרפיטליזציה בסדקים והופך אותם לשחורים.

טיפול נוסף השגור בתחום היהלומים השחורים הינו בעזרת הקרנה על יהלומים חסרי צבע, אשר יוצר ביהלומים צבע ירוק כה עז וחשוך, עד שהיהלום נראה שחור.

תכשיטי יהלומים שחורים מפורסמים:

תכשיטי יהלומים שחורים נראים יותר ויותר, כאשר הם מעטרים את ידיהם, צווארם ואזניהם של העשירים והמפורסמים, מאנג'לינה ג'ולי וגווינית' פאלטרו ועד לג'ניפר לורנס וקייט בלאנשט.

היהלום השחור המפורסם ביותר הוא אורלוב השחור (Black Orlov ) השוקל 67.50 קראט. זהו יהלום שחור בצורת כרית (Cushion)  משובץ בתליון, אותו מעטרים 108 יהלומים לבנים מסביבו. התליון מתנדנד לו על מחרוזת יהלומים משובצת בעוד 124 יהלומים.

האגדה מספרת כי האורלוב השחור המוכר גם בשם – העין של ברהמה (Eye of brahma), היה יהלום גולמי במשקל 195 קראט, שנשלף ונגנב מעינו של הפסל בראהמה – אליל הינדו קדוש, ממקדש בהודו. הרוח של הגריסוגונו (The spirit of de Grisogono) השוקל 312.24 קראט הינו היהלום השחור הגדול בעולם, והיהלום החמישי בגודלו בעולם. היהלום שובץ בתוך טבעת זהב לבן בגודל עצום ומפחיד, המשובצת בעוד 702 יהלומים לבנים במשקל 36.69 קראט.

משקלו המקורי של היהלום כגלם היה 587 קראט והוא נכרה במרכז אפריקה בשנות בתשעים. לאחר מכן הובא לשוויץ שם נחתך ונלטש ע"י פוואז גרוסי בטכניקה מסורתית.

אין מידע על מקום הימצאותו של היהלום כיום או זהות בעליו, אולם סביר כי נמכר ללקוח פרטי. ליהלומים שחורים יש יופי ייחודי ודרמתי. אולי הם המתאימים ביותר לזוג עם מערכת יחסים שכזאת, ואולי הם אשר מתארים הכי טוב אותך ואת בן\בת זוגך לעתיד.

לייעוץ, שאלות, הכוונה או כל נושא – אל תהססו ליצור אתנו קשר. נשמח להעניק מניסיוננו על מנת שתבצעו את הרכישה הכי נכונה עבורכם.

שקד | כהן – מעצבים לכם חלום- גם ביהלומים שחורים.

שתפו

חזרה לבלוג
הפריט התווסף לעגלת הקניות שלך:

חכו! לא מצאתם מה שחיפשתם? תנו לנו לעזור לכם.

שיחת ייעוץ והכוונה טלפונית אישית עם אחד מאיתנו בדרך אליכם.