כיצד נקבע מחירו של יהלום

חזרה לבלוג

כיצד נקבע מחירו של יהלום?

יהלום הינו אבן חן נדירה, וכל יהלום הינו ייחודי בדרכו שלו. מאוד קשה למצוא שני יהלומים דומים בכל הפרמטרים שלהם, ועל כן מלאכת האבחון של היהלום הינה עבודה למומחים בלבד.

בכדי לעמוד על שוויו של יהלום, ראשית נבדוק את ארבעת הפרמטרים החשובים ביותר – ה 4C's.

  • משקל היהלום – הוא האלמנט החשוב ביותר, וככל שמשקלו של היהלום עולה, כך מחירו לכל יחידת משקל עולה.
  • צבע היהלום – הינו האלמנט השני בחשיבותו. ככל שהיהלום לבן יותר (חסר צבע) כך הינו נדיר יותר ולכן ערכו גבוה יותר.
  • ניקיון היהלום – רוב היהלומים בשוק מכילים תכלילים ופגמים פנימיים וחיצוניים. ככל שהיהלום נקי יותר מפגמים כך הוא נדיר יותר, ולכן גם יהיה יקר יותר.
  • רמת החיתוך – ערך זה נכון רק ליהלומים בצורה העגולה, ובעצם מתאר את הפרופורציות בין חלקי היהלום השונים. ככל שחיתוך היהלום יהיה קרוב לאידיאל יותר כך דרוג החיתוך שלו יעלה, ובהתאם גם ערכו.

אלו הפרמטרים המרכזיים הקובעים את ערכו של היהלום, ואת כולם תמצאו מפורטים בכל תעודה גמולוגית. לכן חשוב לבקש עם היהלום או התכשיט תעודה גמולוגית ממכון גמולוגי בינלאומי מוכר. יש לציין כי סטנדרט הדירוג משתנה ממכון גמולוגי אחד לאחר, ועל כן יהלומים עם תעודות גמולוגיות ממכון גמולוגי מסויים ייסחרו במחיר שונה מאשר יהלומים עם תעודות גמולוגיות ממכון גמולוגי אחר.

נוסף לפרמטרים אלו – קיימים פרמטרים נוספים אשר משפיעים על מחיר האבן, כמו פלורסנטיות (זריחת היהלום תחת קרני UV), חיות האבן ונצנוצה, פיזור הפגמים (במרכז או בצידי האבן) ועוד. לא מן הנמנע כי אבן בעלת ערכים גבוהים יותר תראה פחות טוב מאבן בעלת ערכים נמוכים יותר. אך זהו כבר מקצועו של היהלומן – להמליץ לכם מה טוב יותר עבורכם.

מחירון רפפורט

זהו בעצם מדד מחירי היהלומים בעולם, ומשמש לנו בעצם כמו "מחירון מכוניות". היהלומים נסחרים במחירים שמתחת ומעל המחירון, בהתאם לפרמטר הבא ברשימה – היצע וביקוש.

אלמנט חשוב נוסף בתמחורו של היהלום הוא מצב השוק. היצע וביקוש משפיע גם על שוק היהלומים וככל שיש יותר דרישה כך המחיר עולה. דרישה יכולה להיות למשקלים מסויימים (יהלומים במשקל חצי קרט ייסחרו יותר הרבה יותר טוב מיהלומים במשקל 40 נקודות ולכן מחירם יהיה הרבה יותר גבוה), או אפילו לניקיונות מסויימים. כך לדוגמא – יהלומים בניקיון מסחרי SI1 ייסחרו באחוזי הנחה פחותים יותר מאשר יהלומים בדרגת ניקיון VVS2, אשר הינם יקרים הרבה יותר ולכן יש להם פחות דרישה.

החלק האחרון בשרשרת התמחור הוא בעצם מקום הקניה. יהלום נסחר בבורסה בין סוחרי יהלומים, משם נמכר לסוכני המכירות, משם לחנויות התכשיטים השונות אשר מוכרות ללקוח הסופי. כמובן שככל שתקנו את התכשיט קרוב יותר למקור – כך תוכלו להנות ממחיר משמעותית זול יותר, מאשר יהלום שיעבור "כמה ידיים" עד שיגיע אליכם.

אצלנו בשקד כהן – היהלומים שתקבלו הינם יד ראשונה. מהבורסה ליהלומים ישירות לתכשיט שלכם. זהו הכח שלנו, ופה אתם מרוויחים בגדול את כל פערי התיווך.

כל היהלומים שלנו עוברים דירוג גמולוגי אובייקטיבי ואמיתי על ידי גמולוג מוסמך, ותמיד תקבלו חוות דעת מלאה על כל יהלום ויהלום עד לבחירת האחד המושלם.

שתפו

חזרה לבלוג

חכו! לא מצאתם מה שחיפשתם? תנו לנו לעזור לכם.

שיחת ייעוץ והכוונה טלפונית אישית עם אחד מאיתנו בדרך אליכם.