יהלומים מטופלים – טיפול והשבחת צבע היהלום

חזרה לבלוג

עד כמה היהלום לבן – הוא אחד ממאפייני ארבעת  ה-C שמשפיע בצורה הכי משמעותית על ערכו של היהלום. יהלום בעל כמות הגוון הנמוכה ביותר, אשר מדורג D,E או F הינו נדיר ולכן מחירו יקר יותר משמעותית מיהלומים בעלי גוון אפילו קל של צבע צהוב או חום. (סקירה מלאה אודות דירוג צבעים ניתן למצוא בכתבה – כיצד לבחור יהלום).

בצידו השני של הספקטרום, יהלומים בעלי צבע עז טבעי (Natural Fancy Color Diamonds) הינם ייחודיים יותר עם תג מחיר שישקף את נדירותם בהתאם, ולרוב יהיו יקרים יותר משמעותית מיהלומים לבנים לגמרי. ביהלומים מסוג זה – ככל שהצבע עז יותר – כך ערך היהלום גבוה יותר.

לא הרבה אנשים היו מודעים ליהלומים הצבעוניים, עד אשר ג'ניפר לופז  J-LO קיבלה טבעת משובצת יהלום ורוד מבן אפלק, דבר  אשר גרם לקפיצה דרמטית בדרישה ליהלומים בעלי צבע. מכיוון שיהלומים אלה נדירים בצורה משמעותית מהיהלומים הלבנים, תעשיית התכשיטים והיהלומים פיתחה שיטות להפיכת יהלומים זולים בעלי צבע או ניקיון ירוד, לחיקויים מצוינים של היהלומים הצבעוניים בכדי לעמוד בדרישת השוק העולה.

אז איך בעצם נוצרים החיקויים ליהלומים הצבעוניים? בהמשך ארחיב על מספר שיטות נפוצות להפיכת יהלומים בעלי צבע ירוד ללבנים, ואף לצבעוניים. זיכרו – כמו כל טיפול אחר ביהלומים – רק חלק מהטיפולים לשינוי הצבע הינם קבועים.

ציפוי יהלומים

רוצה שיהלום יראה ורוד או כחול? צפה אותו. תהליך זה של ציפוי אינו קבוע ולרוב מתבצע לצרכי הונאה של הקונה.

ציפוי coating  משביח את צבעו של היהלום עי מיסוך צבע גוף לא רצוי של היהלום בשכבה דקה מאוד של כימיקלים או חומר פלסטי. סוג אחר של ציפוי כולל יישום של סרט דק עשוי יהלום סינטטי על משטחו של חיקוי יהלום, מה שיעניק לו מאפיינים מסוימים כשל יהלום אמיתי.

 • יהלומים אלה מצופים בחומר שמסווה גוונים צהובים. למרות שהוא מיושם בחום, הציפוי ישתפשף בסופו של דבר תחת שימוש יומיומי וניקוי.
 • בשיטה זו השתמשו על מנת ליצור יהלומים בצבע ורוד, מכיוון שלא היו הרבה חברות שהצליחו ליישם בהצלחה את שינוי הצבע בשיטת ההקרנה על יהלומים באיכות ירודה.
 • לעיתים יהלום יצבע בנקודות או אזורים בדיו סגול או כחול על מנת לייצר קונטרסט לגוון צהוב ביהלום ולהעלימו. נקודות אלו לרוב יוסתרו בעת שיבוץ היהלום בתכשיט כך שיהיו קשים לזיהוי ביהלומים משובצים.

טיפול באמצעות הקרנה \ הפצצה

הקרנה, או חשיפת היהלום לקרינה שתלווה לאחר מכן בתהליך HPHT יכולה להפוך יהלומים צהובים וחומים ליהלומים צבעוניים. הצבעים שיתקבלו מגוונים החל מירוק, צהוב עז, כחול, סגול, אדום, ולפעמים גם ורוד. הצבע שיתקבל יהיה בדרך כלל קבוע אך עלול להשתנות בעת חשיפה של היהלום לחום גבוה שמשמש בעת שיבוץ או תיקון התכשיט. כל היהלומים המוקרנים מחויבים בדיווח וגילוי נאות מלא. עם זאת – רוב היהלומים המוקרנים הינם בעלי צבע ייחודי להם, שעין בעלת ניסיון רב יכולה לזהות בקלות.

ישנן 4 שיטות להקרנת יהלומים, אולם רק 2 מיושמות בדרך כלל להשבחה ושינוי צבע היהלומים: הפצצת נויטרונים והפצצת אלקטרונים. בשני המקרים – חשיפת היהלומים לטיפולים באנרגיה גבוהה גורמת להזזת מולקולות הפחמן במבנה הקריסטלי של היהלום, ההופכת את מרכזו מלבן לצבעוני.

חישול Anealing

שתי שיטות ההקרנה ילוו בשלב סופי של חישול על מנת לקבע \ להמשיך לשנות את צבעו של היהלום. החישול כולל חימום איטי של היהלום לטמפרטורות שבין 500 ל 1200 מעלות, תלוי בהרכב היהלום ובצבע הסופי הנדרש. לאחר מכן – עובר היהלום קירור איטי. תהליך זה מעמיק את צבעו החדש של היהלום או גורם להמשך שינוי בצבע, דבר המאפשר קשת של צבעים הכוללים צהוב בוהק, כתום, ורוד, חום שוקולד ועוד. תהליך זה לרוב משמיד את מאפייניה של הקרנת היהלום, אך בד"כ מקנה לו מאפיינים ייחודיים משלו, מאפיינים שגמולוג מקצועי ידע לאבחן ולזהות.

תהליך החימום שכיח מאוד גם בתחום אבני החן, שם גם מחוממות אבני החן על מנת לחזק ולהדגיש את צבען.

טיפול באמצעות חום ולחץ גבוה HPHT – High Pressure / High Temperature

תהליך המתבצע במעבדות מיוחדות במכבשים מיוחדים, בהם עובר היהלום חימום בטמפרטורה גבוהה ולחץ גבוהה, המדמה בעצם את תנאי גידול היהלום במעבה האדמה.

תחילה תהליך ה HPHT שימש להפיכת יהלומים צהבהבים ליהלומים צבעוניים Fancy Color, אך כעת הוא  משמש גם להפיכת יהלומים בגווני חום פחות פופולאריים ליהלומים לבנים חסרי צבע יקרים יותר לאין שיעור.

יש לא מעט חברות הטוענות שתהליך הHPHT אינו נחשב טיפול ביהלום כלל, אלא טכניקה שמסיימת את העבודה שאימא אדמה לא סיימה. גישה זו והעובדה שהתהליך קשה לזיהוי הפכו את טיפול הHPHT  לנושא שנוי במחלוקת.

יהלומים שעברו תהליך HPHT מחויבים בדיווח וגילוי נאות כשם שחייבים יהלומים מוקרנים. תעודות גמולוגיות של המכון הגמולוגי האמריקאי GIA יצביעו על כך שיהלום עבר תהליך להשבחת הצבע ע"י ציון "HPHT Anealed" או "Artificially irradiated" בתעודה. ליהלומים מסוג זה תתבצע גם חריטת לייזר על חגורת היהלום המחווה על הטיפול שבוצע.

HPHT ימשיך להיות נושא שנוי במחלוקת, עם מעבדות גמולוגיות שינסו לשדרג את האמצעים העומדים לרשותם לגילוי התהליך, שבעצמו נמצא בתהליך שיפור תמידי, וכל זאת בכדי שהלקוח יקבל דיווח מלא אודות היהלום שקנה.

שינוי צבע היהלום ללבן

זהו הטיפול הנפוץ ביותר. מתבצע במעבדות ברוסיה, קנדה, ארה"ב וכיום גם בישראל. היהלומים המתאימים לטיפול הינן מסוג Type 2A  בעלי גוון חום. יהלומים אלו אינם מכילים חנקן הגורם לגוון הצהוב. את צבעה של האבן בסוף התהליך קשה לצפות, אך לרוב הצבע מגיע לרמה מאוד גבוהה ואף לצבע D. למעשה – הטיפול מביא את האבן לצבע אליו היתה מגיעה בצורה טבעית לו היתה נשארת עוד שנים רבות במעבה האדמה. היהלומים שיתאימו לטיפול מסוג זה הינם ברמת ניקיון גבוהה VS ומעלה, אולם כיום הטיפול מיושם גם על אבנים בעלי נקיונות  נמוכים יותר. כמובן שככל שניקיון היהלום ירוד יותר – הסיכון לנזק ביהלום כמו סדקים או שברים הינו גדול יותר. ניתן להעביר את היהלום בתהליך זה פעם נוספת על מנת לשפר יותר את הצבע שנתקבל. התהליך הינו בלתי הפיך.

שינוי צבע האבן לצבעוני

לרוב יעשה תוך שילוב של מאיץ וחימום בתהליך HPHT. השינוי יהיה לרוב לצבעי סגול, ורוד, צהוב, כתום וקוניאק. שינוי צבע לכחול או אדום הוא נדיר.

האם לקנות יהלום לבן או צבעוני שעבר טיפול?

ובכן – אתם היחידים שיכולים לקבל את ההחלטה על כך. היהלומים הללו מהממים ביופיים, אך בחירה ביהלום רגיל או מטופל הינה החלטה אישית.

מספר עובדות על יהלומים מטופלים באמצעות HPHT:

 • תהליך HPHT הינו תהליך סופי וקבוע.
 • וועדת המסחר הפדרלית FTC קבעה שיהלומים מטופלים HPHT  יהיו מדווחים ומחייבים כללי גילוי נאות.
 • רוב יהלומים HPHT הינם במשקל העולה על חצי קראט.
 • יהלומים שעברו טיפול HPHT או כל תהליך שינוי צבע אחר אמורים לעלות פחות מיהלום דומה שלא עבד טיפול.

טיפים ליהלומים מטופלי צבע

 • יהלומי Fancy Color צבעוניים הינם יקרים להחריד!! ולכן אינם בהישג ידם של קונים רבים. תעודה גמולוגית של מכון גמולוגי בינלאומי מוכר חייבת להתלוות לכל יהלום צבעוני שהוצהר כצבע טבעי.
 • פקפקו באמינותו של כל מי שיציע לכם יהלום Fancy Color במחיר "מציאה".
 • יהלומים מטופלי צבע הינם ברי השגה ומאפשרים ליותר לקוחות להיות בעליו של יהלום Fancy Color . אין לראות ביהלומים מסוג זה כהשקעה כפי שנהוג עם יהלומים טבעיים לחלוטין. קנו את היהלום כי אהבתם אותו ואת צבעו, לא כי אתם חושבים שתוכלו למכור אותו במחיר גבוה יותר בעתיד.

לסיכום

כפי שכתבתי לגבי יהלומים מטופלי ניקיון – גם כעת אדגיש כי אין מניעה לקנות יהלום מטופל צבע, כל עוד קיבלתם את כל המידע בצורה גלויה ושילמתם מחיר הוגן. יתרה מזאת, הטיפולים לא ניתנים לזיהוי בעין בלתי מזויינת וחסרת ניסיון כך שאין שום סיבה שלא לקנותם. בשורה התחתונה – תקבלו יהלום בעל צבע גבוהה מאוד או יהלום צבעוני Fancy Color במחיר מאוד אטרקטיבי, שלעיתים יהיה אף חצי ממחירו של יהלום בגודל זהה עם מאפייני צבע זהים אך טבעיים. במקרה של יהלום צבעוני – המחיר יהיה שבריר ממחירו של יהלום בעל אותו מאפיין צבע טבעי.

 • יהלומים לבנים במשקל העולה על חצי קראט בעלי מאפייני צבע וניקיון גבוהים מאוד (שלושת הרמות הראשונות) ילוו כמעט תמיד בתעודה גמולוגית של מכון גמולוגי בינלאומי כמו GIA , IGI או HRD. אם ראיתם יהלום שכזה ללא תעודה מאחד המכונים הגמולוגיים הנ"ל – הדבר צריך להדליק אצלכם נורה אדומה, וסביר להניח כי עבר טיפול להשבחת צבע שלא דווח.
 • יהלומים צבעוניים Fancy Color מתחלקים למספר רמות, שכן ככל שהצבע נדיר יותר – המחיר יקר יותר.   הצבעים היותר נדירים הינם צהוב עז, כחול, סגול, ירוק, אדום וורוד. יהלומים מסוג זה בעלי צבע טבעי – ילוו תמיד בתעודה גמולוגית של מכון בינלאומי כפי שהוזכרו קודם. יהלום בצבעים הנ"ל שלא מתלווה אליו תעודה – כמעט בוודאות מלאה שעבר טיפול להשבחת צבעו. יהלומים בגווני צהוב והחום – לא תמיד ילוו בתעודה גמולוגית, ובטח שלא בגדלים הקטנים מקראט.
 • מחירם של יהלומים לבנים בדרגת צבע וניקיון גבוהים הוא יקר מאוד. מחירם של יהלומים צבעוניים בעלי צבע טבעי הינו אסטרונומי, לא פחות. אם נתקלתם במחיר "מציאה" – אנא מכם התחילו לחשוד. בתחום היהלומים אין ארוחות חינם.
 • יהלומים מושבחים צבעוניים פופולאריים מאוד בקרב התכשיטנים, בעיקר בגדלים של עד 0.15 קראט, ומשמשים כאבני צד לעיטור התכשיט והדגשת היהלום המרכזי. יהלומים אלה זולים בהרבה מהיהלומים בעלי הצבע הטבעי, וניתן למצוא כמות גדולה בעלת צבע וגודל אחיד לשיבוץ בתכשיט, דבר שהיה קשה מאוד לביצוע באמצעות היהלומים בעלי הצבע הטבעי.

אצלנו בשקד | כהן ניתן למצוא את כל סוגי היהלומים. טבעיים לגמרי, מטופלי צבע, מטופלי ניקיון ואף יהלומים שגודלו במעבדה (עליהם ארחיב הכתבה נפרדת). בהתאם לתקציב שלכם ולרקע של הסיפור שלכם – נדע לתפור לכם את החליפה המושלמת עבורכם. תקבלו הסבר מלא אודות הכדאיות של כל אפשרות, וכן יתרונות וחסרונות של כל אפשרות.

תרצו לשאול שאלה מקצועית, להתייעץ או לקבל חוות דעת מאתנו – נשמח שתצרו קשר טלפוני לתיאום פגישה אישית, ללא כל מחויבות.

שתפו

חזרה לבלוג
הפריט התווסף לעגלת הקניות שלך:

חכו! לא מצאתם מה שחיפשתם? תנו לנו לעזור לכם.

שיחת ייעוץ והכוונה טלפונית אישית עם אחד מאיתנו בדרך אליכם.