יהלומים מטופלים – השבחת ניקיון ביהלומים א

חזרה לבלוג

יהלומים מטופלים – השבחת ניקיון ביהלומים

יהלומים מטופלים, יהלומים משודרגים, יהלומים מושבחים כולם שמות של יהלומים טבעיים לגמרי, שעברו תהליך מלאכותי שבשורה התחתונה שיפר את נראותם.

הטיפולים ביהלומים מתחלקים ל-2 קטגוריות ראשיות,  כשלכל קטגוריה מצויים מספר וריאציות :

  1. טיפולי צבע – בהם משדרגים או משנים את צבע היהלום.
  2. טיפולי ניקיון – בהם משביחים את רמת הניקיון של היהלום.

בכתבה הנוכחית אדון בנושא טיפולי הניקיון, שכן יהלומים מטופלי הניקיון הינם שכיחים וסחירים מאוד, במיוחד בשוק הישראלי בו יוקר המחיה מגביל מאוד את אפשרותם של לקוחות להשקיע בתכשיט יקר מאוד.

את הכתבה הנוכחית חילקתי ל-2 מפאת מגוון הנושאים.

בנושא טיפולי הצבע ביהלומים אדון בהכתבה נפרדת.

מהו יהלום מטופל?

יהלום מטופל, או משודרג, הינו יהלום טבעי אשר נכרה במכרה יהלומים כמו יתר היהלומים. בכתבות הקודמות הזכרתי את רמת הניקיון של היהלומים, אשר מצביעה על כמות התכלילים (לרוב שחורים) שנתגבשו בתוך היהלום תוך כדי התהוותו, וכן סדקים (גלצים) שנוצרו ביהלום כתוצאה מהלחץ והחום הגבוהה במהלך התגבשותו במעבה האדמה, או אף תוך כדי ליטושו. תכלילים אלו, לעיתים יראו אף לעין בלתי מזויינת, ויורידו מאוד את ערכו וסחירותו של היהלום. על כן – נרצה איפה להעלים את התכלילים הללו, או לפחות לטשטש אותם, ולשם כך ישנם מספר דרכים אשר בכל טיפול משתמשים באחד או כמה מהם יחדיו.

הרתחה עמוקה (בישול עמוק):

הרתחה עמוקה ביהלומים היא תהליך שמטרתו לעכל ולהסיר תכלילים כהים הנמצאים באבן ולהם גישה אל אחד המשטחים החיצוניים. הרתחה עמוקה מעכלת גם את חומר מילוי הגלצים (תהליך עליו ארחיב בהמשך), ומחזירה את המצב להיותו טרם המילוי. פעולה כזו אינה מוגדרת כטיפול ואינה מחויבת בדיווח.

שלבי התהליך

בתהליך ההרתחה העמוקה מוכנס היהלום לכלי מיוחד העשוי טנטלום ובו חומצה הידרו כלורית. (טנטלום – מתכת מעבר שצבעה אפור כחול, עמידה מאוד בפני קורוזיה ומוליכה טובה מאוד של חשמל וחום). התהליך עצמו מתבצע בטמפרטורה של כ- 300 מעלות ובלחץ, ומשכו כלילה שלם.

קידוח לייזר

החל בשנות השבעים של המאה העשרים משתמשים יצרני וסוחרי היהלומים בקרן לייזר, כדי לקדוח תעלות קטנטנות ביהלום. עובי התעלות דק יותר משערת האדם (מתחת למאה מיקרון). התהליך משמש להסרת, או להפחתת, תכלילים כהים על ידי הלבנתם בעזרת חומצות וחום. פעולה זו עשויה להגדיל את האטרקטיביות השיווקית של היהלום. לעתים, למרות שהשיטה מסווה תכלילים קיימים, או גורמת להם להיראות פחות בולטים, לא משפר קידוח הלייזר את רמת הניקיון של היהלום. למעשה, פתח הקידוח הופך לאחד ממאפייני הניקיון.

שלבי התהליך

1.מיקוד קרן לייזר בעלת עוצמה גבוהה על התכליל שביהלום.
2. קרן הלייזר יוצרת מעבר זעיר אל התכליל באמצעות החום (מכיוון התכליל כלפי חוץ).
3. היהלום מועבר לתהליך של הרתחה עמוקה. התכליל מתעכל ומקומו הופך ללבן או שקוף בהשפעת חומצה הידרו כלורית המועברת דרך תעלת הקידוח בטמפרטורה של כ-300 מעלות צלזיוס ובלחץ גבוה.

קידוח פנימי / קידוח מיוחד K.M

קידוח לייזר פנימי (Internal Laser Drilling – ILD), המכונה בשם קידוח מיוחד (KM) הוא וריאציה של קידוח בלייזר. ככל הידוע לנו פותחה הטכניקה בישראל בסוף שנות השמונים. בטכניקה זו מוציאים תכלילים שחורים באמצעות קרן לייזר אחת (או יותר) כדי להרחיב סדק קיים, או ליצור סדק חדש, או רצף של סדקים בין הפגם לפני השטח, ובדרך זו לשחרר את התכליל בזמן הבישול העמוק. ההבדל בין קידוח רגיל בלייזר לבין קידוח מיוחד הוא, שהקידוח הרגיל בלייזר מתאפיין בחור עגול, סימטרי, בין התכליל לשפת האבן – לוח, קצוות או עוקץ, הקרוב מבניהם לתכליל. מפתח הקידוח יוצא צינור הקידוח הישר אל עבר הפגם הפנימי. בטיפול KM אין צינור קידוח, והוא לא מגיע אל פני המשטח החיצון. הטיפול יוצר בצורה מלאכותית רצף של גלצים המגיעים אל פני השטח, שדרכם ייכנסו בעתיד החומצות וינקו את התכליל.

יתרונות תהליך הטיפול

1.הקידוח המיוחד מאפשר הכנסה של תמיסת הלבנה המעכלת ומבהירה פגמים כהים באבן, וגורמת להם להיות פחות נראים.
2. תהליך הטיפול נועד לסלק מהאבן פגמים פנימיים שחורים מבלי שתיראה התעלה שיוצרת קרן הלייזר בזמן החדירה לאבן. כתוצאה, הסדק שנוצר בתהליך הוא בעל מראה טבעי יותר מחור קידוח הנוצר בקידוח הלייזר המסורתי.

החסרונות

הפגם שהיה מצוי באבן קודם לכן – גדל.

שלבי תהליך הטיפול

  1. 1. קרן לייזר ממוקדת חלקית יוצרת חום הגורם לסדק קיים להתרחב ולהגיע אל פני השטח, או לפתוח מעבר לסדק קיים אחר המגיע אל פני השטח.
  2. 2. בתוך האבן נפגש הסדק עם התכליל שצריך להלבין או להמס- זו הסיבה שסדקים כאלה תמיד ממוקמים ישירות מעל לתכליל.
  3. 3. לאחר ביצוע הטיפול בקרן הלייזר עוברת האבן הרתחה עמוקה לשם ניקוי והלבנת הפגמים השחורים.

הזיהוי

טיפול זה קשה לזיהוי יותר מזיהוי קידוח לייזר רגיל, כיוון שלאחר הטיפול מתקבל סדק בעל מראה טבעי. כשבודקים במיקרוסקופ יהלום שטופל באמצעות ILD/KM רואים סדרה של סדקים קטנים מדורגים ובהם סימני חריכה. תעלות אלה, המזכירות חורים של תולעת או שיני דג, הם סימן מובהק של טיפול זה.

הגינות במסחר

הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים (WFDB) מטילה על חברי הבורסות בכל העולם את חובת הגילוי הנאות. המעבדות הגמולוגיות, יציינו את עובדת הקידוח בתעודה (Internal Laser Drilling).
את שיטת השבחת היהלומים השכיחה ביותר אסקור בחלקה השני של הכתבה, שתדון במילוי סדקים ובשוק היהלומים המטופלים.

הכתבה נכתבה ע"י שאולי שקד – גמולוג מוסמך, בשיתוף עם יהודה יקרנגי מבעלי המעבדה המתקדמת לטיפול ביהלומים T-LASER.

שתפו

חזרה לבלוג
הפריט התווסף לעגלת הקניות שלך:

חכו! לא מצאתם מה שחיפשתם? תנו לנו לעזור לכם.

שיחת ייעוץ והכוונה טלפונית אישית עם אחד מאיתנו בדרך אליכם.