יהלומים מטופלים – השבחת ניקיון ביהלומים – ב'

חזרה לבלוג

יהלומים מטופלים – השבחת ניקיון ביהלומים – חלק ב'

 בחלק זה של הכתבה אסקור את השיטה הרווחת ביותר להשבחת הניקיון ביהלומים – המילוי. שיטה זו נהוג ליישם כתוספת לשיטות האחרות להשבחת ניקיון היהלום, או ללא קשר אליהן כלל. (*אם עדיין לא קראתם את חלק א' הנכם מוזמנים לעשות זאת ע"י לחיצה כאן)

מילוי סדקים (גלצים)

המילוי הינו הטיפול העיקרי המאפיין יהלומים מטופלים, ורוב היהלומים המטופלים יכילו את הטיפול הנ"ל.

המילוי יתבצע על יהלום בעל סדק (גלץ) המגיע לפני השטח. האוויר שבסדק בעל מקדם שבירה (RI – Refractive Index) שונה משל היהלום] מפריע לתנועת האור ביהלום, והופך את הסדק למחזיר אור, מה שגורם לכך שניתן לראותו בקלות. הסדק הופך להיות מבריק ובולט לעיני המתבונן.

הטיפול הראשון למילוי סדקים ביהלום פורסם בשנות השמונים של המאה העשרים. מאז נוספו יצרנים רבים המייצרים חומרי מילוי. ההרכב המדויק של חומר המילוי משתנה מיצרן ליצרן, אבל החומר העיקרי הוא זכוכית מותכת. תחילה השתמשו בחומר זכוכיתי על בסיס ברומידים (חומרים המכילים את היסוד ברום). כיוון שהחומר נטה לשנות את צבעו לאפור בעת החשיפה לקרני שמש הוא הוחלף בחומרים אחרים על בסיס סיליקון. לחומר המילוי יש מקדם שבירת אור (RI) קרוב יותר לזה של היהלום מאשר לאוויר שהוא מחליף, ולכן הוא הופך את הסדק הממולא לכמעט בלתי נראה לעינו של הצופה הרגיל. אם הסדק אינו מגיע לפני השטח, מאפשרים פתח קידוח הלייזר או הקידוח המיוחד את כניסת המילוי. כיום, הפך מילוי השברים לעובדה קיימת. יותר יהלומים נחשפים לטיפול זה מאשר לטיפולים אחרים כגון חשיפה לקרינה, ציפוי, חום או לחץ.

היתרונות
1. יהלומים, שנחשבו בעבר כזולים יותר בקטגוריית יהלומי הנוי, הופכים בזכות הטיפול לבעלי מראה אטרקטיבי וברי השגה למגוון רחב יותר של לקוחות. כך למשל, שיפור הניקיון משפר במידה ניכרת את יכולת השיווק של יהלומים גדולים.
2. ניתן למלא סדקים גם ביהלומים קטנים מאוד. עם זאת, עקב עלות הטיפול מרבית היהלומים שעברו מילוי הם במשקל העולה על 0.50 קרט.

החסרונות
1. התהליך הפיך. הרתחה עמוקה או חימום יתר מחזירים את המצב לקדמותו.
2. יש סיכון קטן לירידה קלה בצבע היהלום לאחר הטיפול.
3. המילויים עלולים להינזק במהלך תיקון תכשיטים, הכרוך בחום הנוצר עקב חיתוך נוסף או שימוש במבער, צחצוח והברקה.
4. לאורך זמן עלול ניקוי חוזר בחומרים חזקים כמו אדים, חומצות או במכשיר אולטרא סוניק. להזיק למילויי השברים.

שלבי התהליך

  1. היהלומים עוברים תהליך ניקוי ונכנסים לתנור מיוחד.
    2. לאחר שהזכוכית/אבקת הזכוכית נמסה ממלאים באמצעותה את הסדק שביהלום בתנאי טמפרטורה ולחץ גבוהים.
    3. קירור אטי בתהליך מיוחד.
    4. ניקוי משטח האבן עד לקבלת התוצאה הרצויה.

הזיהוי

חשוב לזהות יהלומים מטופלים שכן מחירם שונה ונמוך יותר מיהלומים שאינם מטופלים.

1. הדרך המובהקת ביותר לזיהוי היא באמצעות פלאש אפקט (Flash Effect) – הבזק של צבע משתנה, המופיע בתאורה מתאימה תחת הגדלה. הפלאש אפקט נוצר עקב שבירת קרן האור כתוצאה מכך שמילוי הזכוכית אינו מתנהג כהיהלום לכל אורכי הגל של האור.
2. כדי לראות את התופעה יש להסתכל במקביל לשבר ולהזיז את היהלום קדימה ואחורה. הצבע של ההבזק ישתנה בזמן שהאבן זזה, והרקע ישתנה מכהה למואר.

הגינות במסחר

חלק מהמעבדות בעולם אינו מתעד אבנים שעברו טיפול למילוי שברים (גלצים) עקב החלטת ה-IDC, המחייבת את כל החברים בכל בורסות היהלומים ואת כל החברים בכל התאחדויות תעשייני היהלומים, לאסור תיעוד גמולוגי לאבנים שעברו טיפול השבחה הפיך. בהתאם למחויבות לחובת הגילוי הנאות ידרגו חלק מהמעבדות את היהלומים כפי שהם נראים לאחר הטיפול, ויציין שהניקיון שופר – Clarity Enhanced.

שוק היהלומים המטופלים:

נכון להיום נתח השוק של היהלומים המטופלים \ משודרגים נאמד במעל שליש מכלל היהלומים הנמכרים. רכישת תכשיטים משובצים יהלומים מטופלים נמצאת בעליה חדה בעשור האחרון, הודות למהפכה החברתית בעולם, ולביקוש לתכשיטי יהלומים המתאימים לכל כיס.

באתרי המסחר המכוונים המובילים – EBAY ו-AMAZONE  היצע היהלומים המטופלים הינו מעל 80% מכלל היהלומים והתכשיטים המוצעים בו. המכירות של יהלומים מטופלים ושל תכשיטים המשובצים יהלומים משודרגים נאמדים במאות מיליוני דולרים באתרים אלה.

לסיכום

יהלומים מטופלים, או משודרגים – כפי שעסקנים מסוימים אוהבים לכנותם, תופסים פלח שוק הולך וגדל במרוצת השנים האחרונות. תמורת אותו סכום כסף – באפשרותך לקבל יהלום  גדול יותר, לכאורה בעל אותם מאפייני צבע וניקיון של יהלום שאינו מטופל. ואם בעד אותו סכום כסף יש באפשרותי לקבל יהלום של קראט שלם לעומת יהלום של 0.70 קראט שאינו מטופל – העסקה הופכת משתלמת. הסיבה לכך היא שהגודל הפיזי של היהלום הוא התכונה הראשונה הבולטת בו, ולכן מבחינתי היא החשובה ביותר. רמת הניקיון הינה מאפיין דיי חבוי ונדרשת עיין מקצועית על מנת לבדקו, ולכן הפשרה על רמת הניקיון ובחירה ביהלום מטופל בעל גודל פיזי גדול יותר – הינה הבחירה המושכלת ברוב הפעמים.

יהלומים מטופלים הינם לגיטימיים לחלוטין, ואני אף ממליץ עליהם מאוד. כמובן – כל עוד מתבצע גילוי נאות ומוסבר ללקוח מהם הטיפולים שעבר היהלום ומה השפעותיהם והשלכותיהם.

אציין ואדגיש כי לעיתים קרובות נדרשת עדין מקצועית מאוד על מנת לאבחן באם היהלום עבר טיפול או לאו, ולא כל יצרני התכשיטים מבינים בעניין בצורה מספקת. לעיתים קרובות אנו נתקלים בלקוחות אשר קנו תכשיט משובץ אבן מטופלת, כאשר המוכר כלל לא היה מודע להיותה מטופלת.

לשם כך – נדרשים ידע, מקצועיות וניסיון של שנים בתחום. את כל אלה – אנו מציעים לכם בבואכם אלינו. נשמח לעמוד לרשותכם לייעוץ, הכוונה וכל שאלה בנושא המסקרן של היהלומים המטופלים.

בסרטונים המצורפים ניתן לראות יהלום בעל תכליל שחור, לפני טיפול ולאחר טיפולי קידוח ומילוי.

אם הנושא עניין אתכם – אתם מוזמנים להצטרף אלי גם לכתבה הבאה, בה אסקור את נושא טיפולי הצבע ביהלומים אם הנושא עניין אתכם – אתם מוזמנים להצטרף אלי גם לכתבה הבאה, בה אסקור את נושא טיפולי הצבע ביהלומים.

הכתבה נכתבה ע"י שאולי שקד – גמולוג מוסמך, בשיתוף עם יהודה יקרנגי מבעלי המעבדה המתקדמת לטיפול ביהלומים T-LASER

שתפו

חזרה לבלוג
הפריט התווסף לעגלת הקניות שלך:

חכו! לא מצאתם מה שחיפשתם? תנו לנו לעזור לכם.

שיחת ייעוץ והכוונה טלפונית אישית עם אחד מאיתנו בדרך אליכם.