אבן הולדת חודש דצמבר טנזנייט וטורקיז

חזרה לבלוג

אבני ההולדת לחודש דצמבר משיבות מלחמה לכחול של החורף עם 3 אבנים מהממות: הטנזנייט, הזירקון והטורקיז. שלושתן ידועות בגווני הכחול היפיפיים שלהן.

הסטוריית אבני החן הללו מתחילה מהאבן העתיקה ביותר על פני כדור הארץ (הזירקוניה), אל אחת האבנים הראשונות שנכרו שובצו בתכשיטים (הטורקיז) וכלה באבן האחרונה שנתגלתה (הטנזנייט).

שלושת אני החן הללו ניחנות במחיר לא יקר יחסית, אך יופיין מנצח אף אבני חן יקרות מאוד. הזרקוניה חסרת הצבע הינה תחליף משכנע ליהלום, הטנזנייט לעיתים קרובות מחליף את הספיר, והטורקיז מופיע באותו גוון כחול של הביצים המוטלות על ידי אדום החזה.

לא משנה מה הסטייל שלך וגם לא משנה מה התקציב – אחת מאבני ההולדת של חודש דצמבר תתאים לך בדיוק עם הגוון שידליק לך אור בלב באמצע החורף.


טנזנייט –
Tanzanite


סקירה כללית

טנזנייט הוא התצורה הכחולה של המינרל זואיסיט, שנמצא אך ורק במקום אחד בעולם. ניקרא על שם מקורו הגיאוגרפי בטנזניה, והפך לפופולארי מאוד תוך זמן קצר מאז נתגלה לאחרונה.

הזואיסיט קיים יותר מ150 שנים לפני שנתגלתה תצורתו הכחולה הזאת ב1967. כמויות מזעריות של ונדיום בשילוב עם חום עצום הן שגורמים לצבעו הכחול, שנע מגוון כחול חיוור ועד לכחול עז עם נימה של סגול.

תופעת הפלאוכרואיזם היא שגורמת לצבעו של הטנזנייט להשתנות שכשמביטים בו מזוויות שונות. חיתוך האבנים חייב להתבצע בפרופורציות מדויקות על מנת להעצים את הגוונים הכחולים והסגולים האטרקטיביים, ולשכך ככל הניתן את הגוונים החומים הפחות רצויים.

רוב אבני הטנזנייט המצויים בשוק היום עברו טיפול בעזרת חימום על מנת למזער את צבעם החום המופיע במקור, ועל מנת להשביח את צבעם הכחול המתחרה בצבעו של הספיר.

הטנזנייט עדיין מתגלה אך ורק בקילומטרים רבועים בודדים של טנזניה, ליד ההר קילימנג'רו. מחירו וההיצע שלו בשוק תלויים ישירות במכרות באיזור זה.

הטנזנייט מדורג 6.5-7 בסולם הקשיחות של מוה, משמע שהוא אפילו לא מגיע לחצי מקשיותו של הספיר, אותו הוא מחליף בדרך כלל. עקב היותו רגיש לפגיעות ושריטות העלולות להיגרם בשימוש יומיומי, הטנזנייט מומלץ יותר לשיבוץ בעגילים ובתליונים יותר מאשר בטבעות.

בין צבעו הכחול העז להיצעו המוגבל – הטנזנייט נשמר כאוצר ע"י רבים, בין אם נולדו בדצמבר ובין אם לאו.

 

סגולות אנרגטיות: (מקור- סוד הגביש, שני תודר)

מאבני העידן החדש. האנרגיות שבה קשורות לאיזו ה"אני" הרוחני. מעודדת התפתחות רוחנית ויכולות הקשורות לתקשור.. מקלה על כניסה למדיטציה ועל קבלת מידע. מעניקה תחושת בטיחות ומלמדת לסמוך על התחושות האישיות ולכן מסייעת בפיתוח יכולות תקשור. מעניקה שלווה פנימית עמוקה כמו צלילה למים באגם קסום. טובה לצלילות ולחדות מחשבה תוך שמירה על מחשבות גבוהות נקיות וטהורות. מצמצמת אגואיזם אם קיים. מחזקת תקשורת בטוחה ורגועה ובעיקר לכל הקשור לתחום הרוח אבל לא רק.  מתאימה לאנשים המעבירים מידע חדש ושונה תוך שהיא מחזקת ביטחון, התמקדות ויכולת הסבר והעברת מידע.

ברובד הפיזי, קשורה לעור חלק ונקי ולעיניים.

 

זרקון – Zircon


הזרקון הינה אבן חן הממעיטים בערכה ולרוב מבלבלים בינה ובין הקיוביק זירקוניה הסינטטית בגלל שמן הדומה והשימוש המשותף כתחליפים ליהלום. מעטים האנשים המבינים כי זירקון הינה אבן חן טבעית מדהימה הקיימת במגוון צבעים.

הזרקון יופיע לרוב בצבעי אדום-חום, אשר הופכים אותו לפופולרי בעקבות הגוונים הארציים. עם זאת- רוב אבני החן באיכות נוי עוברות תהליך השבחה באמצעות טיפולי חימום עד אשר צבען משתנה ללבן (חסר צבע), זהוב או כחול (הצבע הפופולארי ביותר).

הזרקון הכחול בפרט, הוא אבן ההולדת התחליפית לחודש דצמבר.

ההבדלים בצבעים וגווני הזרקון נובעים (כבכל אבני החן) מ"זיהומים" המתגבשים יחד עם האבן במהלך היווצרותה. חלקם (כמו אורניום) עלולים להיות רדיואקטיביים במקצת. אבני החן הללו מטופלות ע"י חיממום לייצוב רמת הרדיואקטיביות.

בזמן שהקרינה עלולה לשבור את המבנה הקריסטלוגרפי של הזירקון, היא גם משמשת בתפקיד קריטי בתיארוך הרדיומטרי. הזירקון, המינרל העתיק ביותר בכדור הארץ, מכיל רמזים חשובים מאוד אודות היווצרות הכוכב עליו אנו חיים.

הזרקון הלבן (חסר הצבע) משווה מראה זוהר והבזקי אש במגוון צבעים אשר יכולים להתמודד עם יהלום באיכות גבוה. עם זאת – קיים הבדל תהומי בניהם. הזירקון הינו שברירי יותר. אף על פי שהוא מדורג 7.5 בסולם הקשיות של מוה, מפגשי הפסטות שלו מתנפצים בקלות.

אוסטרליה היא המובילה בעולם בכריית הזירקון, ומניבה 37 אחוז מכלל התפוקה העולמית. מקורות אחרים הינם תאילנד, סרי לנקה, טנזניה, קמבודיה, קנדה וארה"ב.

 

סגולות אנרגטיות: (מקור- סוד הגביש, שני תודר)

מעניקה עצמה אישית וכח פנימי. מחזקת יכולות ואסרטיביות המאפשרות קידום בחיים ופתרון בעיות בצורה הגיונית ונכונה. מחזקת גישה חיובית ביישום מטרות ומחזקת התמקדות במטרה. מחזקת אינטואיציה ויצירתיות.

ברובד הפיזי – מאזנת מחזוריות בגוף, מחזקת מערכת עצבים ומקלה על סחרחורות.

שתפו

חזרה לבלוג
הפריט התווסף לעגלת הקניות שלך:

חכו! לא מצאתם מה שחיפשתם? תנו לנו לעזור לכם.

שיחת ייעוץ והכוונה טלפונית אישית עם אחד מאיתנו בדרך אליכם.