אבן הולדת חודש אוקטובר – אופל וטורמלין

חזרה לבלוג

אבן חודש אוקטובר – אופל וטורמלין

ילידי חודש אוקטובר יכולים לבחור בין שתי אבני הולדת – האופל והטורמלין. כל אחת מאבני החן הללו מגלה אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות, שכן כל אחת קיימת בקשת של גוונים ושילובי צבעים.  למען האמת – האגדה מספרת כי שתי אבני ההולדת של חודש אוקטובר הגיעו לכדור הארץ לאחר מסע הכולל את הקשת בענן.

בין הטורמלין שצבעה תלוי בעקבות של יסודות שונים בתרכובת הכימית שלה, לאופל השוברת את קרני האור לצורך תעתועים  בצבעיה השונים, אבני ההולדת של חודש אוקטובר מציעות קשת רחבה של וריאציות, שיענו לטעמו האישי של כל אחד.

אופל – לשם Opal

סקירה כללית

השם אופל מקורו במילה היוונית Opallos, ומשמעותה- "לראות את השינוי בצבע". הסופר הרומאי פליני השתמש במילה Opalus כשכתב על משחק הצבעים של אבן החן הזאת.

תכונתה של האופל ל"משחק בצבעים" הוסברה בשנות ה60 כאשר מדענים גילו שהרכבה מספירות מקרוסקופיות של צורן דו חמצני (סיליקה) הוא אשר גורם לשבירת האור ולתצוגה של מגוון צבעי הקשת.

קיימים סוגים רבים של אופל, אך רק מעטים כמו אופל אש Fire Opal ובולדר אופל Boulder Opal  מוכרים באופן אוניברסלי. לעיתים קרובות ההתייחסות לאופל היא עפ"י צבע הגוף שלה – לבן או שחור.

מקורה הקלאסי של האופל הוא אוסטרליה. גשמים עונתיים חלחלו והספיגו את האזורים הנידחים והצחיחים תוך שהם נושאים עימם מרבצים של סיליקה אל מתחת לאדמה, לתוך החללים שבין שכבות הסלעים. כשהמים התאדו – מרבצים אלה יצרו את האופל.

מאז שנתגלתה האופל באוסטרליה בסביבות 1850, המדינה ייצרה כ95 אחוז מהאספקה העולמית. האופל נכרית גם במקסיקו, הונדורס, ברזיל, אתיופיה וברפובליקה הצ'כית, וכמו כן במקומות מסוימים בארצות הברית כמו נבאדה ואיידהו.

האופל מכילה בין 3 ל-21 אחוז מים. אופל באיכות נוי תכיל בין 6-10 אחוז מים. תכונה זו יחד עם קשיות של 5.5-6 בסולם מוה גורמת לאופל להיות אבן חן עדינה הנסדקת בקלות תחת לחץ גבוהה או חשיפה ישירה לאש.

ענידת האופל בהחלט שווה את תשומת הלב הנדרשת לעדינותה. במשך עשרות שנים שייכו אנשים את האופל למזל טוב, ואף על פי שלאחרונה רווחת האמונה התפלה כי האופל עלולה להביא מזל רע למי שלא יליד אוקטובר – אבן ההולדת הזאת נשארה בחירה פופולארית מאוד.

סגולות אנרגטיות: (מקור- סוד הגביש, שני תודר)

"תכונות אלו קשורות לכל סוגי האופל כאשר לכל סוג התוספת או הייחודיות:

 • אופל בגווני אדום וכתום – מדליקה את האש הפנימית שבתוכנו. מעניקה תחושת כח, אנרגיה ורצון לעשייה וליישום. מחזקת עצמה אישית וכח פנימי. לעיתים שמחה מתפרצת בתחושת התרגשות של התחלה
 • אופל שחור – מעניקה ביטחון ביצירתיות העצמית הקשורה למחשבה ומחזקת תקשורת שמחה.
 • אופל לבן – מעלה ומחזקת רגשות תוך הענקת שמחה ממקום של שללווה פנימית, שלווה "אנרגטית" ושמחה.
 • אופל מטריקס – מאזנת בין השמחה והרגש המתפרצים לבין המציאות.
 • אופל קומון והייטלייט – מעודנות יותר בהשפעתן הרגשית תוך מתן איזון והבנה רגשית. "

טורמלין – Tourmaline

סקירה כללית

השם טורמלין מקורו במילים הסינהליות Tura Mali שמשמעותן "אבן עם המון צבעים". כפי שמרמז השם, הטורמלין מתבלטת משאר אבני החן בקשת הצבעים המרהיבה שלה.

הטורמלין אינו מינרל אחד, אלא שילוב של קבוצת מינרלים עם הרכבים כימיים ותכונות פיזיקליות שונות. עקבות של יסודות שונים בהתגבשות האבן יוצרים בה צבעים מיוחדים, שלחלקן שמות משל עצמן:

 • טורמלין שחור Schorl – עשיר בברזל אשר גורם לגוון כהה מחום עמוק ועד לשחור כחלחל. משפחה זו מהווה כ95 אחוז מכלל הטורמלין אם כי רובן אינן באיכות נוי. מאמינים כי הטורמלין השחור הוא בעל כוחות הגנה מפני קרינה מזיקה, רעלנים וחרדה.
 • טורמלין חום (דרביט) – עשיר במגנזיום הגורם לצבעים מחום ועד צהוב. נקרא על שם מחוז דראווה בסלובקיה – שם נמצא לראשונה.
 • אלבייט Elbite – מציע את המגוון הרחב ביותר של צבעים בטורמלין באיכות נוי, הודות לעקבות של ליתיום יחד עם יסודות אחרים הגורמים לצביעת האבן.
 • טורמלין אדום – רובילייט – נוצר בעקבות התגבשות יחד עם היסוד מנגן. אם הצבע פחות מורגש תחת אמצעי תאורה שונים – האבן תיקרא טורמלין ורוד.
 • טורמלין ירוק – וורדלייט – מזכיר מאוד בצבעו את האמרלד.
 • טורמלין פראיבה – הינה משפחה בעלת צבע כחול סגלגל או ירקרק עשיר וססגוני. נמצאה בפראיבה, ברזיל. טורמלין זו נתגלתה לאחרונה, ובגלל צבעה העז והנחשק – היא אחת היקרות ביותר.
 • טורמלין צבעונית – נראית בעלת יותר מצבע אחד, הודות לתנודות כימיקליות במהלך התגבשות האבן. שילוב צבעים שכיח הוא ירוק וורוד. אבנים ממשפחה זו לרוב נחתכות בכדי לחשוף ליבה אדומה מוקפת בטבעת ירוקה, שזכתה לשם "טורמלין אבטיח".

הטורמלין נכרה בברזיל, סרי לנקה, ניגריה, מוזמבי, מדגסקר, אפגניסטן, פקיסטן ובארה"ב – בעיקר במדינת מיין ובקליפורניה.

הטורמלין מבוקשת מאוד בזכות קשת הצבעים האפשריים שלה. יחד עם קשיות גבוהה של 7-7.5 בסולם מוה – הטורמלין הפכה לתכשיט לבוש אופנתי.

אחת התכונות המרשימות של הטורמלין היא היכולת להטען חשמלית תחת חום ותחת לחץ. כשהיא טעונה – הטורמלין יכולה לשמש כמגנט, תוך כדי שהיא מושכת אליה ודוחה ממנה חלקיקי אבק.

קוסמים קדומים השתמשו בטורמלין השחור כקמע להגנה מפני אנרגיה שלילית וכוחות רשע. כיום, רבים עדיין מאמינים שהיא יכולה להגן בפני קרינה, זיהומים, רעלנים ומחשבות רעות.

 סגולות אנרגטיות: (מקור- סוד הגביש, שני תודר)

אבני הטורמלין מגוונות מאוד בצבעיהן וגווניהן, ולכל סוג – סגולות אנרגטיות שונות:

 • טורמלין אבטיח – צבע אדום + ירוק + מעט שחור. מעניקה חוסן רגשי תוך צמצום רגישות ופגיעות. מלמדת להכיר בעצמה האישית ומחזקת יכולת התמודדות רגשית מול הסביבה. מביאה לרוגע רגשי המשתקף כלפי חוץ ומעניק חזות של ביטחון.
 • טורמלין אינדיקולייט – Indicolite –  צבע כחול בכל הגוונים, ועל שום כך שמה. מרגיעה מחשבות ומקלה על מי שעמוס במחשבות או בטרדות. מעודדת זרימת מחשבות והמשך הלאה.
 • אלבייט – Elbaite – צבע ירוק, אדום, ורוד, כחול, שקוף, צהוב. מרגיעה ומעניקה חוזק פנימי ברובד הרגשי וברובד המנטלי. מעודדת זרימה וקבלת המתרחש מסביב תוך הענקת הגנה מפני ספיגת אנרגיות שהשפעתן אינה חיובית.
 • אצ'רוייט – Achroite – מקור שמה מיוונית – חסר צבע. אבן נדירה. מחדדת מחשבה תוך ניקוי הראש מהפרעות סביבתיות או מחשבתיות ובכך מקלה התמקדות וריכוז במטרה.
 • בוארגרייט – Buergerite – צבע חום, שחור או ירוק כהה. מחזקת את הלב במובן של תחושת ביטחון עצמי, תחושה של "אני כאן". מחזקת אמונה ביכולת ומקלה התמקדות במטרה. מעניקה הגנה.
 • דו צבעי – Bi Color – משלבת שני צבעים או יותר, לרוב ורוד וירוק. משדרת רוגע פנימי של שלווה וזרימה. מעניקה נקודת מבט חיובית על הצדדים השונים של החיים ומקלה קבלה ושילוב של אלמנטים שונים או אנשים שונים יחד. מעניקה הגנה בעיקר ברובד הרגשי.
 • דראבייט – Dravite – צבע צהוב חום עד חום כהה. מחזקת תחושת בטן, מלמדת לסמוך על התחושות הפנימיות ומלמדת לזרום עם ההרגשה לכיוון של יישום ועשיה, תוך מתן הגנה מפני השפעת הסביבה.
 • ורדלייט – Verdalite – צבעה גוונים של ירוק. מחזקת את הלב ברובד הרגשי ובכך משפיעה גם על הרובד הפיזי. מקלה מועקה הקשורה לרגשות אשם ובכך מעניקה תחושת חופש ושחרור.
 • טסילאסייט – Tsilaisaite – צבע ירוק בהיר וחזק, צהוב ולעיתים וורוד. מחדדת יכולת חשיבה בכל הקשור ליצירתיות, תוך שמקלה את יישומם של רעיונות חדשים, מקלה את ההתמקדות במטרה ואת היישום. מרגיעה בזמן עשייה.
 • יובייט – Uvite – צבע ירוק. מנתבת רגשות ומקלה על הבנתן ואת השליטה ברגשות שונים ומנוגדים. מרגיעה ומאזנת רגשית.
 • לידיקוטייט – Liddicoatite – צבע ירוק, ורוד, כחול, צהוב. מעניקה אור פנימי ותחושה חזקה של יכולת והצלחה. ממקדת מחשב בכל הקשור לרעיונות ויישומם. מחזקת גישה חיובית כלפי ביצוע פרוייקטים. מרגיעה אנשים לחוצים בכל הקשור למקום עבודתם.
 • סייברייט – Siberite – צבע סגול לילך עד סגול כחול. מרגיעה רגשות ומעניקה תחושה טובה לגבי ה'עצמי'. מחזקת ביטחון עצמי בכל הקשור לרגש ולמערכות יחסים. מעניקה תחושה כללית טובה של גישה חיובית  לעתיד טוב ונעים.
 • עין החתול – Cats eye– ממקדת ראיית מצבים שונים והבנתם תוך שמירה על אופטימיות ועל הגנה מפני אנרגיות שאינן מתאימות לנו. מרגיעה.
 • פרהיבה – Parahiba – צבע תכלת ניאון. מקורה בברזיל בלבד. טובה לבהירות ולצלילות המחשבה, מעודדת חשיבה טהורה, נקיה וממוקדת. מחזקת תקשורת בעיקר ברובד האינטלקטואלי. מרגיעה ומעודדת זרימה עם מה שקורה מסביב ומעניקה הגנה.
 • רובילייט – Rubellite – צבע ורוד עד ודום. ערכה גבוהה עקב צבעה הדומה לצבע הרובי. מעניקה תחושה טובה ועמוקה ברובד הרגשי, תחושה של שייכות, של 'בבית'. מלמדת לחוש טוב עם עצמי ולקבל את עצמי כפי שאני אך המגמת שיפור. מרגיעה.
 • שחור סצ'ורל – Schorl – האבן העוצמתית ביותר במתן הגנה מספיגת אנרגיות מהסביבה. ההגנה קשורה לאנרגיה כללית במקום מסויים שעלולה לא להתאים לכל אחד ולאנרגיה המוקרנת מאדם שבאופן מודע או לא מודע משפיע על אחרים עקב קנאה, חוסר פרגון, תחושה לא טובה, חוסר ביטחון ועוד. ההשפעה יכולה לבוא לביטוי בתחושה פיזית, רגשית או מנטלית לא נעימה, מועקה ועוד.  אחיזת הטורמלין חוסמת את ההשפעה כאשר לעיתים האבן מתרסקת. לצד ההגנה – הטורמליין מקרקעת וממקדת.

שתפו

חזרה לבלוג
הפריט התווסף לעגלת הקניות שלך:

חכו! לא מצאתם מה שחיפשתם? תנו לנו לעזור לכם.

שיחת ייעוץ והכוונה טלפונית אישית עם אחד מאיתנו בדרך אליכם.