כיצד לבחור יהלום

חזרה לבלוג

כיצד לבחור יהלום / מדריך לדירוג היהלום- ה4C'S

שאולי שקד – גמולוג מוסמך

 אז הגעתם לרגע המיוחל, או שסתם בא לכם להתחדש בתכשיט יהלום. לפני שתכתתו רגלכם לחנויות ובטח לפני שתשקיעו את ממונכם באבן היפה ביותר, ברצוני לצייד אתכם במידע מקצועי אשר יעזור לכם להתמקד בפרמטרים הנכונים, ולהבין את היהלום לעומקו.

 

יהלום? מה זה בכלל?

היהלום היו גביש של המינרל פחמן, השוהה במעמקי האדמה במשך מיליוני שנים בתנאי לחץ וחום עצומים הגורמים להתגבשותו והתהוותו. חומר גלם זה עובר למפעל ייצור, שם הוא מתוכנן, מעובד ונלטש לצורות שונות ובאיכויות שונות.

ליטוש היהלום בפרופורציות המיוחדות ליהלום (פרופורציות אידאליות) גורם לאפקט הייחודי רק ליהלום, בו קרני האור החודרות ליהלום מבעד לחלקו העליון, מסתובבות בתוך היהלום ונפלטות החוצה מאותו המקום. אפקט זה הוא שמשווה ליהלום את הנצנוץ והזוהר הייחודי אך ורק לו.

כיצד נקבע ערך היהלום

בתעשיית היהלומים – קיימים ארבעה קריטריונים מרכזיים אשר צירופן משמש אומדן להערכת טיבו וערכו של היהלום. ארבעת הפרמטרים מכונים "ארבעת ה-C" או באנגלית "The 4 C's", והם מתייחסים לדירוג המשקל, צבע, ניקיון ורמת הגימור.

אסייג ואדגיש כי לא די בארבעת הפרמטרים דנן בכדי לקבוע מחיר של יהלום, וכי שני יהלומים בעלי פרמטרים זהים לחלוטין ייסחרו במחירים שונים, וזאת עקב אלמנטים שונים כגון החיות של האבן, הנצנוץ, פיזור הפגמים באבן (בצידי האבן או במרכזה), השפעת גוון האבן על המראה הכללי, פלורסנטיות ועוד. אלמנטים אלה נבחנים לעומק על ידי גמולוג או יהלומן מומחה ורק הוא יכול לתת עליהן את הדעת.

עם זאת, ארבעת הפרמטרים המפורטים מטה יתנו לכם, הלקוחות, מושג לגבי המוצר אותו אתם עומדים לרכוש.

 

Carat  קראט – זוהי יחידת המשקל המקובלת בעולם היהלומים ואבני החן, וזהו בעצם הפרמטר החשוב ביותר מכיוון שהוא גם הבולט ביותר (משקל היהלום מתבטא בגודלו הפיזי של היהלום). יחידת הקרט שוות ערך לחמישית הגרם, כלומר 0.2 גרם או 200 מיליגרם. לצורך נוחות ודיוק – חולק הקרט ל100 נקודות. יחידות המשקל מתורגמות לגודל פיזי בסופי של תהליך, ולפיכך אבן עגולה במשקל 1 קרט קוטרה יהיה כ6.5 מילימטר, ואבן עגולה במשקל חצי קרט קוטרה יהיה כ 5.2 מילימטר.

Color צבע – לאחר המשקל, זוהי התכונה החשובה ביותר בכלל אבני החן וביהלום בפרט, ולפיכך זהו אחד מגורמי המפתח העיקריים להערכת היהלום. את צבע היהלום לעולם לא נבחן ממשטחו העליון של היהלום, אלא רק במבט לעבר חלקו התחתון – הפוויליון. צבע היהלום נע בין חוסר צבע מוחלט (דירוג צבע D) שהוא הצבע הטוב ביותר ונע לכיוון גווני הצהוב והחום (דירוג אותיות עולה עד ל- X,Y,Z המבטא גוון עז של צבע ביהלום). יוצאים מן הכלל הינם היהלומים הצבעוניים (fancy color) אשר בהם דווקא עזות הצבע נדרשת. יהלומים אלה מופיעים בצבעים מרהיבים ונדירים כגון צהוב, ירוק, כחול ואדום- שהוא היקר והנדיר ביותר. ייצוג הצבע ביהלומים הללו לא מבוטא באותיות הלטיניות, ושוק יהלומי הפנסי נבדל ושונה משוק היהלומים הרגילים, בעיקר עקב חתך מחירים יקר פי כמה מהיהלומים הרגילים.

Clarity ניקיון – דירוג הניקיון (או צחות בשפה המקצועית) נקבעת בבדיקה לזיהוי תכלילים וליקויים פנימיים וחיצוניים, המבוצעת בהגדלה של X10 בלבד, אף על פי שישנם תכלילים שניתן לראות בעיין בלתי מזויינת וישנם תכלילים שקשה אפילו לראות בהגדלות תחת מיקרוסקופ. כמעט כל יהלום מכיל כמויות מינוריות של פחמן שלא התגבש או גבישי מינרלים אחרים שנכלאו בתוך היהלום תוך כדי היווצרותו, כמו גם סדקים ביהלום (גלצים) הנוצרים כתוצאה מלחצים חיצוניים על היהלום במעמקי האדמה או כתוצאה מדקונטרקציה של היהלום כפועל יוצא מהחום האדיר שהיה שרוי בו. זוהי טביעת האצבע של הטבע ביהלום, ועל כן אין יהלום דומה ליהלום אחר, מה שהופך כל יהלום ליחיד ומיוחד. לפיכך – ככל שיהלום נקי יותר כך מחירו מאמיר. דירוג היהלום נע בין FLAWLEES- נטול פגמים כלל, לבין I3 – המשקף יהלום באיכות ניקיון ירודה. סולם דרגות הניקיון מבוטא באיור הבא:

Cut דרגת החיתוך – היהלום מעובד לצורות רבות ומיוחדות, בהתאם לצורתו כאבן גולמית ובהתאם לתכלילים שבתוכו ומיקומם. לכל צורה מאפיינים משלה המשפיעים על היופי והזוהר של היהלום. בין הליטושים ניתן למצוא את הליטוש העגול  (Round Brilliant) וגם את הליטושים המיוחדים המכונים צורות "פנטזי", כגון אמרלד, לב, מרקיזה ועוד. בכל צורה ינסה הלוטש ללטוש את היהלום בפרופורציות אופטימליות (פרופורציות = היחס בין החלקים השונים של היהלום) לצורך מתן מקסימום חיות ליהלום, או לצורך הדגשת צבע ביהלומים צבעוניים. ביהלומים העגולים בלבד חיתוך היהלום קיבל דירוג גמולוגי הנקבע ע"י מחשבים מיוחדים המחשבים את הפרופורציות בין החלקים השונים ביהלום, ולוקחים בחשבון אלמנטים כגון נצנוץ ו"אש" היוצאים מהאבן. דירוג זה נע בין Excellent לאבן בעלת פרופורציות אידיאליות, לבין Poor לאבן בעלת פרופורציות לא איכותיות, שטוחה מדי או רזה מדי.

לסיכום ניתן לאמר, שכלקוחות תמיד תרצו לרכוש את היהלום הגדול ביותר, לבן ביותר, נקי ביותר, ובעל הפרופורציות המושלמות. אך כמובן שהכל עיניין של תקציב, ולשם כך אנו כאן לרשותכם. בפגישה אישית עם יועץ יהלומים נלמד מה חשוב לכם יותר ומה פחות, ונציע אבן המשלבת ערכים אופטימליים שיתאימו לתקציב שבחרתם להשקיע- אבן נכונה עבורכם

שתפו

חזרה לבלוג

חכו! לא מצאתם מה שחיפשתם? תנו לנו לעזור לכם.

שיחת ייעוץ והכוונה טלפונית אישית עם אחד מאיתנו בדרך אליכם.