אבן הולדת חודש נובמבר – טופז וסיטרין

חזרה לבלוג

אבני ההולדת לחודש נובמבר טופז וסיטרין

ילידי נובמבר יכולים לבחור בין שתי אבני חן קייציות – הטופז שצבעה מזכיר את הים, והסיטרין שצבעה מזכיר את השמש. שתיהן ידועות באנרגיות המרגיעות שלהן, מספקות חמימות ומזל לאלו העונדים אותן.
הטופז והסיטרין הינן אבנים מאוד דומות. כל כך דומות – שבמשך ההיסטוריה התבלבלו בניהן בדרך כלל. האמת שהן מגיעות ממינרלים שאינם קשורים כלל, והטופז מגיעה בספקטרום רחב מאוד של צבעים וגוונים הרבה מעבר לצהוב.
את שתי אבני ההולדת של חודש נובמבר ניתן למצוא בשפע, ובמחיר נח לכל כיס גם בגדלים לא שגרתיים, מה שאומר שכל אחד יכול למצוא טופס או סיטרין שתתאים לתקציבו האישי.

טופז – Topaz – סקירה כללית:

אחת מ12 אבני החושן, האבן של שבט שמעון.
במהלך ההיסטוריה – כל אבני החן הצהובות נחשבו לטופז, וכל אבני הטופז נחשבו לצהובות. הטופז קיימת במגוון צבעים אשר אפילו אינם קשורים לאבנים שמהן נגזר שמה מלכתחילה.
השם טופז מגיע מהשם Topazios – , שם יווני עתיק של האי סיינט ג'ונס בים האדום. אף על פי שהאבנים הצהובות שנכרו שם לא היו טופז, במהרה ניתן השם טופז לרוב האבנים הצהובות.
הטופז הטהור הינו חסר צבע לחלוטין, אך בעקבות התכלילים שמתגבשים עימו הוא יכול לעטות כל צבע ממגוון צבעי הקשת. טופז יקרה, שצבעה נע מכתום חומי ועד לצהוב, לרוב מזוהה בטעות כקוורץ מעושן או סיטרין קוורץ בהתאמה, אף על פי שקוורץ וטופז הם מינרלים שאין כל קשר בניהם.
הצבע המוערך ביותר הוא האימפריאל טופז, המשלב גוון כתום עם נגיעות קלות של ורוד. הטופז הכחול המצוי בשוק יותר ויותר, מגיע כצבע טבעי לעיתים רחוקות, ובדרך כלל הינו תוצאה של טיפול בהקרנה.
היצרנית הגדולה ביותר של הטופז היא ברזיל. מקורות נוספים הינם פקיסטן, הודו, רוסיה, אוסטרליה, ניגריה, מקסיקו, גרמניה וארצות מסויימיות בארה"ב.
הטופז מדורגת 8 בסולם מוה. אבן קשה ועמידה יחסית. עיבוד נכון שלה יוצר תכשיט יפה שניתן לענות לאורך זמן רב מאוד.
הטופז הינה אבן שידועה כמרגיעה מצבי רוח, מרפאה שיגעונות, ומבטלת סיוטים.סגולות אנרגטיות: (מקור- סוד הגביש, שני תודר)
"אבן חזקה המחזקת כח רצון, אינטלקט ומוטיבציה. מעניקה את הכח והרצון להמשיך הלאה ולהתקדם ברובד המתאים לכל אחד. מקלה על האוחז בה את ההתאמה למצבים ואת מציאת היופי והנכון."

סיטרין – Citrine – סקירה כללית:

הסיטרין הוא סוג של קוורץ, הנע בצבעו מצהוב חיוור לכתום חומי. את שמו קיבל מפרי הסיטרון בגלל צבעיו הלימוניים.
צבעו הצהוב החיוור מזכיר מאוד את הטופז, מה שמסביר מדוע במשך ההיסטוריה התבלבלו כל כך בקלות בין שתי אבני ההולדת של חודש נובמבר.
גווניה הצהובים של הסיטרין נובעים מעקבות של ברזל בגבישי הקוורץ. תהליך זה קורה בצורה טבעית באופן נדיר יחסית, כך שרוב אבני הסיטרין בשוק מתקבלות ע"י טיפולי חימום של אבנים אחרות ממשפחת הקוורץ, בדרך כלל השכיחים והזולים יותר כמו האמטיסט הסגול והקוורץ המעושן, על מנת לקבל את אבני החן הזהובות.
ברזיל היא ספקית הסיטרין הגדולה ביותר. מקורות אחרים כוללים את ספרד, בוליביה, צרפת, רוסיה, מדגסקר וארה"ב. מיקומים גיאוגרפים שונים מניבים גוונים שונים לאבן.
הסיטרין מדורגת 7 בסולם מוה, והינה עמידה יחסית נגד שריטות ושימוש יומיומי, מה שהופך אותה לאופציה מצויינת לתכשיט גדול, יפה ופרקטי.
הסיטרין ידועה גם כ"קוורץ מרפא", בשל יכולתה לנחם ולהרגיע. היא משחררת רגשות שליליים, מציתה את הדמיון ומעודדת התחלות חדשות. היא אף מכונה "אבן המסחר" בשל נטייתה למשוך רווחה ושגשוג. סגולות אנרגטיות: (מקור- סוד הגביש, שני תודר)
"אבן השפע וההצלחה. השפעתה על השפע קשורה ליכולתה לשנות את אשר האוחז בה חש ומשדר: אנשים רבים רוצים שפע והצלחה אך בתת המודע חשים שלא מגיע להם ובכך חוסמים את הצלחתם. ביכולתה של הסיטרין לשנות את התת מודע ועל ידי כך לפתוח את הדרך לשפע. באחיזתה חשו אנשים שדלתות נפתחו, שדברים הסתדרו, שאיכשהו נמצא הכסף למה שרצוי וצריך. טובה למערכות יחסים בתחומי העסקים והלימודים תוך חיזוק יכולת ריכוז והתמקדות.

ברובד הפיזי – מאזנת את מערכת העיכול, מקלה צרבת וריפלוקס ומסייעת בריפוי ואיזון הכבד. מקלה דלקות בשלפוחית וכל מה שקשור בכליות. מקלה על כאבי בטן של תינוקות, ובשילוב עם ג'ספר צהוב ובלאדסטון – מסייעת בריפוי צהבת אצלם.

שתפו

חזרה לבלוג
הפריט התווסף לעגלת הקניות שלך:

חכו! לא מצאתם מה שחיפשתם? תנו לנו לעזור לכם.

שיחת ייעוץ והכוונה טלפונית אישית עם אחד מאיתנו בדרך אליכם.